Доцент кафедри історії Сергій Чолій долучився до дослідницької мережі «Глобальна історія зрад» («Treason: a global history»). https://treason.hcommons.org/
Дослідницький проєкт, спільно ініційований професором Марком Корнволлом (Університет Саутгемптону) та професором Андре Крішером (Університет Фрайбургу) має на меті дослідження такого феномену людської історії, як зрада. Це поняття та його розвиток в різні історичні періоди, так само як і постаті зрадників, часто зображені як наймерзенніші з можливих людських злочинів. Сама ідея того, що особа розриває наявні зв’язки та лояльність до влади, завжди сприймалася як найгірше з людських зол, яке необхідно максимально жорстоко карати.
Історія повна зрад, починаючи від убивства Цезаря в стародавньому світі, і закінчуючи Медведчуком та його агентурою в сучасній Україні. Інтерпретація зради та реакція правлячого режиму на її факт демонструють загальне ставлення влади до підвладного населення, та рівень стабільності державних інститутів. Рівень покарання зрадників показує, наскільки влада відчуває загрозу своїй стабільності. Зрада зазвичай визначена як злочин, проте є суб’єктивним концептом, залежним від точки зору та інтерпретації в різних історичних епохах. Подекуди, одна і та ж сама особа може бути як зрадником, так і борцем за стабільність державних інститутів. Vae victis. Спільна дослідницька діяльність дозволить розглянути різні часові та географічні приклади зрад в історії людства та створити спільне розуміння досліджуваної теми. Міжнародний інтердисциплінарний проєкт дозволить позбутися наявних стереотипів та розглянути універсальний людський феномен з об’єктивної точки зору.
Сергій Чолій буде розглядати тему зради в умовах першої світової війни з акцентом на території Центрально-Східної Європи (Австро-Угорщина, Росія, Балкани). Зокрема, він цікавиться подіями інтернування, військових злочинів, депортацій, насильства над цивільними з боку військових. В полі дослідження – події «Руської зради» в Галичині 1914-1917 років, коли місцеве населення стало заручником військової конфронтації двох імперських режимів, що призвело до значних порушень прав цивільних під час бойових дій.
Автор – Чолій С. В.