Спеціальність 032 Історія та археологія
 

Вийшов новий номер «Сторінки історії: збірник наукових праць»

Збірник наукових праць «Сторінки історії», який видається на базі кафедри історії ФСП та зареєстрований як фаховий категорії А, представив науковому загалу черговий, 53-й номер за 2021 рік. Редакційний актив (С.Костилєва, А.Кізлова, О.Булка, Ю.Перга, Д.Коркач та ін.) та незалежні рецензенти доклали немало зусиль щоб чергове число вийшло вчасно та відповідало запитам сучасної історичної науки.

Опубліковані статті розміщені за хронологічною ознакою та акцентують увагу читачів на проблемах вітчизняної та всесвітньої історії нового та новітнього періодів.

Відкриває добірку стаття колег з Полтавського національного педагогічного університету ім. В.Г.Короленка Р.Сітарчук та О.Бороденко, яка містить аналіз законодавчого регулювання шлюборозлучних умов та їхнього дотримання серед українського православного населення другої половини XVIII — першої половини ХІХ ст. Тему повсякдення підтримала й аспірантка кафедри історії КПІ ім. Ігоря Сікорського І.Жовта: «Постать керівниці у повсякденному житті вихованок Київського інституту шляхетних дівчат у ХІХ – на початку ХХ ст.».

Ці та багато інших статей присвячені проблемам вітчизняної історії. Частина з них розкриває взаємовідносини церкви та суспільства, історіографію проблеми: «Польське питання» та Римсько-католицька церква на українських землях у складі Російської імперії (1864-1914 рр.)» (Г.Надтока, І.Тарнавський, І.Горпинченко), «Церква в умовах Голодомору 1932-1933 рр.: історіографічний дискурс» (О.Ігнатуша, Т.Грузова), «Проблема реституції культових будівель та майна Римо-католицької церкви в незалежній Україні» (Оксана Ворон, Олена Ворон). Ціла низька статей показує окремі аспекти розвитку освіти в українських землях: зародження та становлення української науки в Київському та Харківському університетах у пореформений період ХІХ ст. (О.Пилипенко, Є.Перегуда, А.Лихолат), діяльність та місце в державній системі освіти у міжвоєнний період школи русофільського товариства «Львівський ставропігійський інститут» (Р.Голік, І.Орлевич), значення середньої спеціальної освіти в галузі авіаційного двигунобудування на прикладі Запорізького авіаційного коледжу імені академіка Івченка у 1950–1980 рр. (О.Чумаченко), еволюцію резонансних тем української історії XX ст., представлених у шкільних підручниках з історії (І.Дворкін, С.Телуха, А.Харченко). Регіональні особливості української історії особливо яскраво показані у статті про встановлення влади Директорії УНР у Вінниці 19 листопада 1918 р. (О.Кравчук, Н.Кузьмінець).

Чималий інтерес викликають у читача малодосліджені, а, інколи, й табуйовані теми української історії: еміграція швейцарців в українські землі наприкінці XVIII ст. – в першій чверті XX ст. (О.Малюта), феномен становлення працівника державної безпеки у надрах практичних підрозділів ОДПУ — НКВС — НКДБ в умовах системи пришвидшеного відомчого «лікнепу» розвідки й контррозвідки СРСР 1920-1940 рр. (Т.Вронська, С.Лясковська), особливості формування історичної пам’яті щодо проблеми Голокосту та трагедії Бабиного Яру в СРСР і Україні (Ш.Рамазанов, Ф.Левітас), доля лідерів УСДП після включення Галичини до складу СРСР восени 1939 р. (І.Райковський, Л.Кобута), найважливіші тенденції у вивченні господарської реформи у СРСР 1965 р. західними науковцями (Д.В.Нефьодов), відзеркалення  теми революції 1956 р. в Угорщині у закарпатських газетах того часу (Н.Вароді) та ін.

Особливістю 53 номеру журналу є доволі широке коло статей, присвячених історії міжнародних відносин, проблемам всесвітньої історії: «Відносини між Туреччиною і СРСР в епоху правління президента Тургут Озала» (В. Курбан, Н. Джафаров, А. Асланлі), «Новітнє державотворення Словацької Республіки: історичні уроки режиму В.Мечяра (1993-1998 рр.)» (В. Гулай, В.Максимець), «Співпраця США і В’єтнаму в сфері безпеки у 2001-2017 рр.» (Н.Городня), «Військово-технічна підтримка Республіки Афганістан з боку СРСР у 1989-1991 рр.» (О.Ковальков).

З повним переліком статей 53 випуску можна ознайомитися на сайті журналу «Сторінки історії».

Авторський склад чергового номеру представляє різні регіони та наукові і освітні установи України. Є автори з-за кордону – доктор гуманітарних наук в галузі історії, ад’юнкт інституту історії Папського Університету Іоанна Павла ІІ в Кракові Павло Крокош, доктор філософії з політичних наук, старший викладач Азербайджанського державного економічного університету Назім Джафаров, проректор Академії державного митного комітету Азербайджанської республіки Араз Аслані, професор-доктор, завідувач кафедри соціальних і політичних відносин у турецькому світі Інституту досліджень турецького світу Університету Еге Вефа Курбан. На останніх сторінках містяться відомості про авторів.

Рецензенти, які брали участь у обов’язковому подвійному «сліпому» рецензуванні рукописів статей, є вузькопрофільними фахівцями не лише з України, а й з-за кордону.

«Сторінки історії: збірник наукових праць» – фахове видання категорії А за спеціальністю 032 – історія та археологія, що входить до міжнародної наукометричної бази Web of Science та інших баз даних.

Головний редактор «Сторінки історії: збірник наукових праць»

Світлана КОСТИЛЄВА