Спеціальність 032 Історія та археологія
 

Методичний семінар про Невидимий університет для України

19.03.2025 р. на кафедрі історії у дистанційному режимі (Google Meet) відбувся черговий методичний семінар, на який були запрошені колеги з інших кафедр ФСП, аспіранти, студенти. На цьому заході з ґрунтовною доповіддю на актуальну тему: «Invisible University for Ukraine: Як функціонує освіта без кордонів в умовах війни», з використанням презентаційного матеріалу, виступили два співдоповідача: докторка філософії (історія та цивілізація, Європейський університетський інститут, 2022), постдокторантка Програми Макса Вебера Європейського університетського інституту, провідна дослідниця робочої групи Democracy in History Інституту демократії Центрально-європейського університету, співорганізаторка Invisible University for Ukraine Землякова Тетяна Михайлівна та викладач кафедри історії Тоноян Армен Араікович.

У першій частині доповіді Тоноян Армен Араікович докладно розповів про особливості участі українських студентів бакалаврських і магістерських програм та аспірантів у безкоштовній програмі Invisible University for Ukraine (IUFU, Невидимий університет для України), зокрема, звернув увагу на те, хто може подавати документи, як правильно подати заявку, як оформити заявку на отримання наукової стипендії тощо. Також доповідач поділився власним досвідом участі у цій програмі та показав, які перспективи для студента відкриває статус учасника IUFU як з технічної точки зору (доступ до платних бібліографічних баз даних та Moodle-платформи Центрально-Європейського університету), так і особистісного зростання як науковця через можливість встановити контакт з провідними фахівцями з усього світу.

Доповідь продовжила Землякова Тетяна Михайлівна, яка зазначила, що IUFU був започаткований навесні 2022 р. і є сертифікатною програмою (з наданням кредитів ЄКТС), ця програма організована Центрально-європейським університетом у співпраці з Колегіумом імені Імре Кертеса Єнського університету та університетськими партнерами в Україні (зокрема, Львівський національний університет ім. І. Франка, Український католицький університет та ін.) і світі, програма підтримується Мережею університетів відкритого суспільства (OSUN) і Deutcher Akademischer Austauschdienst (DAAD), а також фондом Мотта (США).  Доповідачка підкреслила, що IUFU – транснаціональна програма солідарності, яка пропонує інтенсивний досвід вивчення ролі України в європейських та глобальних контекстах. Також вона зауважила, що програма не має на меті замінити чи дублювати навчання в українських університетах, а намагається їх підтримати, заповнюючи прогалини, які тимчасово виникли унаслідок російсько-української війни. Тетяна Михайлівна зазначила, що програма, як правило, реалізується в гібридному форматі: онлайн-навчання із можливістю короткого візиту до Будапешта та Львова у формі зимової та літньої шкіл. Доповідачка розповіла про міждисциплінарні онлайн курси в галузі гуманітарних та соціальних наук, які пропонуються до вивчення, продемонструвала приклад силабусу, висвітлила особливості роботи викладачів тощо. Також вона зазначила, що окрім читання відповідних курсів, як правило, плануються менторські програми, заняття з англійської мови та позакласні заходи.

Після доповіді відбулась продуктивна дискусія, в якій взяли участь викладачі кафедри історії.

Хитровська Ю.В.