Вийшов друком черговий номер Збірника наукових праць «Сторінки історії» – № 52 за 2021 рік, який був підготовлений силами викладачів, аспірантів та співробітників кафедри історії факультету соціології і права КПІ ім. Ігоря Сікорського С.Костилєвої, А.Кізлової, О.Булки, Ю.Перги, Д.Коркач, С.Осіпчук.
У номері опубліковані статті за результатами фундаментальних досліджень у галузі історичних наук, розміщені за хронологічною ознакою. Більшість публікацій присвячена проблемам розвитку українських земель в різні історичні періоди. Цікаво подається новий погляд на станово-представницьку монархію у Московському царстві ХVІ – ХVІІ ст. (П.Захарченко, В.Карпічов, М.Мірошніченко). Деякі аспекти політики російського самодержавства на теренах Волинської губ. (кінець ХVІІІ – 30-ті рр. ХІХ ст.) висвітлюють автори В.Бортніков та А.Бортнікова, проблеми розвитку сільського господарства другої половини ХІХ –початку ХХ ст. розглядають у своїх статтях Н.Романюк, Р.Вісла та О. Жам, окремі факти та тенденції студентського життя київських вищих навчальних закладів на початку ХХ ст. аналізуються у роботах А.Чуткого та О.Комарніцького, у ключі біографістики подають свої наукові матеріали М. Рогожа, А. Карасевич та І.Стамбол, гендерне законодавство України 1917-1919 рр. проаналізувала І.Коросташова. Вперше спеціально досліджено діяльність Полтавського вегетаріанського товариства на початку ХХ ст. (О.Пивовар). Актуальними залишаються теми, пов’язані з історією Першої світової війни: оригінально подана полеміка про її причини (О.Потєхін) та показана доля військовополонених на прикладі підприємств цукрової промисловості Чернігівської губ. (О.Степанова).
На особливу увагу викладачів та студентів КПІ ім. Ігоря Сікорського заслуговують наукові розвідки з історії науки і техніки. В 52-му номері, наприклад, розглядаються проблеми авіамоторної промисловості України у 1910-1930 роках (А. Харук, І. Соляр).
Окремий блок публікацій присвячено історії української культури: досліджено інститут кобзарства з ХVІІІ до першої половини ХХ ст. (Н.Левіцька, О.Коцюбанська), суспільно-політичні орієнтації вищого римо-католицького духовенства в Галичині на початку ХХ ст. (І.Зуляк, А.Кліш) та маєткову культуру України у радянський період (М.Казмірчук).
Є також публікації з всесвітньої історії: «Південний Тіроль – історичний шлях до автономії» (А.Кудряченко) та «Роль Великої Британії у становленні зовнішньої і безпекової політики Європейського союзу 1990-2019рр.» (А.Грубінко).
З повним переліком статей 52 випуску можна ознайомитися на сайті журналу: Сторінки історії http://historypages.kpi.ua
Більшість авторського складу збірника – представники наукових установ (ДУ «Інститут всесвітньої історії НАН України», Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України, Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав») та професорсько-викладацького складу вищих навчальних закладів України (Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київський університет імені Бориса Грінченка, Національний університет харчових технологій, Національна академія сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, Волинський національний університет імені Лесі Українки, Запорізький національний університет, Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка, Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка, Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка, Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини, Університет митної справи та фінансів (Дніпро)) – доктори та кандидати історичних наук. У портфелі збірника багато статей колег з-за кордону. Останнє число представляє автора з Ягеллонського університету у Кракові Р.Віслу. Таке представництво установ яскраво ілюструє широку географію авторського складу збірника.
Журнал постійно підтримує і молодих дослідників. У 52-му номері, наприклад, міститься стаття аспірантки кафедри історії КПІ ім. Ігоря Сікорського Марини Тарасюк «Українська наука про повсякдення середніх віків: історіографічні аспекти». З відомостями про авторів читачі мають можливість ознайомитися на останніх сторінках журналу.
Щодо мови публікацій, то переважно їх написано українською з обов’язковою докладною анотацією англійською. З кожним номером збільшується кількість статей українських науковців англійською мовою.
Рукописи всіх статей пройшли процедуру подвійного «сліпого» рецензування вузькопрофільними фахівцями не лише з України, а й з-за кордону.
Нагадуємо, що «Сторінки історії: збірник наукових праць» є фаховим віданням категорії А за спеціальністю 032 – історія та археологія та входить до міжнародної наукометричної бази Web of Science. Запрошуємо колег істориків до співробітництва.
С.О.Костилєва.